2019. május 28., kedd

13. Megjelenik a bronz [i.e. 4000 - 3500]


I.e. 4000 – 3900

 Az utóbbi időben már az amerikai kontinensen is megkezdődött a földművelés és a kerámiakészítés; elsősorban Dél- és Közép-Amerikában. 

Észak-Amerikában a titokzatos Poverty Pointhoz tartozó legősibb részek ebben az időben épültek föl. Az úgynevezett Lower Jackson egy ma 3 m magas kúp (eredetileg magasabb lehetett). Tőle körülbelül 5 km-re ÉÉK-re pedig a Motley-halom áll, ami 16 m magas. Ezek funkciója ismeretlen.

 Európa szívében; a Kárpát-medencében továbbra is a Tisza-kultúra virágzott. Népességkoncentráció – tulajdonképpen egy őskori „urbanizáció” – zajlott le: A települések száma csökkent, s a fennmaradó települések népessége megnőtt. Az egyik ilyen népesség-központ Tiszapolgár-Csőszhalom területén helyezkedett el. Ezt a helyet egyik kultúra sem uralta, hanem köztes hely volt. A lengyeli- és a tisza-kultúra közti „senki földjén” alakult ki, valamiféle kultuszhelyként, talán korai "rendfenntartó szervként".
 A terület azért volt fontos a neolitikum embere számára, mert jelentős mennyiségű – a Tokaj-hegységből származó – obszidiánt lehetett itt találni. Hogy ezt nyugodtan kiaknázhassák, egy központi helységet létesítettek, ezzel szentesítve az együttműködésüket. Egy ötszörös körárok-rendszer nyomát találták meg itt a régészek. A külső körön kívül szentély-együttes helyezkedett el, s az egész rendszert égtájak szerint tájolták: A négy bejárat a kör ÉNy-i, ÉK-i, DK-i és DNy-i részén volt. 
A két kultúra itteni együttműködését bizonyítja, hogy a körök lengyeli-típusúak, míg a házak tiszai típusúak. [http://moczar.freeweb.hu/html/hozzaszol.htm]

 A legbelső körön belül helyezkedett el néhány hosszúkás cölöpház, melyek hosszanti tengelye – rendezetten – a kör középpontja felé irányult. Az egyik házból agyagból készült kicsi edénykék, napkorongok és női szobrocska kerültek elő.

 A kor itt élő emberei már komoly tejtermék-fogyasztók voltak; ismerték a joghurtot és a sajtot is. [https://magyarostortenet.gportal.hu/gindex.php?pg=26902402]

Csőszhalmi körárkok színezett műhold-felvételen [a kép forrása: http://www.grandpierre.hu/site/2009/03/stonegenge-magyar-kapcsolatai/]
Újkőkori csőszhalmi ház [a kép forrása:
https://m3archeopark.freewb.hu/ujkokori-haz/]
Polgár-csőszhalmi kerámiák [a kép forrása:
https://www.researchgate.net/figure/Polgar-Csoszhalom-dulo-Well-272-The-excavation-levels-and-the-vessels-modified-after-R_fig1_27367447]
  A lelegek Kis-Ázsiában és a majdani Görögország területén éltek ekkor, míg rokonaik, a károk Kis-Ázsiából a Földközi-tenger szigeteire, pl. Rhodoszra vándoroltak be. Mindkét nép a partokon és a szigeteken kalandozó hajós nép volt, akik olykor kalózkodtak is. 

 „Kánaán nemzette elsőszülöttét, Szidónt” [Biblia]

Kánaánban Szidón városa gazdag kereskedőváros volt. Elefántcsont-faragványairól, arany és ezüst ékszereiről volt ekkor híres.

 Nem messze innen, Ugarit városa is kereskedelmi központ volt, hiszen éppen félúton feküdt a Nílus-vidék és Mezopotámia között. Védelmi szándékkal földsánccal vették körül. A badari-kultúra népe élt itt, akik a vidéken elsőként használtak réz eszközöket. Nád- és agyagkunyhókban éltek, de azon belül már kényelmes faágyon aludtak, derékaljat és bőrpárnát használva. 

 Az afrikai kusiták is folytattak kereskedelmet; tőlük szerezték be a környező népek az obszidiánt*.


*Obszidián: Vulkáni eredetű, könnyen élesre pattintható kőzet.
 



Obszidián [a kép forrása:
http://www.szegedilap.hu/cikkek/proza/lukats-janos--obszidian.html]
  A szemiták („Sém utódai”) Nyugat-Afrikából az elsivatagosodás elől a Közel-keletre vándoroltak. Az évezred során szétváltak akkádokra, eblaiakra, amoritákra, ugaritiakra, arámiakra, kánaániakra, arabokra és máltaiakra. Egy részük később visszatért az etiópiai területre, ahol nyelvük a helyi őslakókéval keveredve alakult tovább.

 Mezopotámiában Ebla városa volt az egyik legfontosabb kereskedelmi központ. Létrejött Umma városa, és Babilon is létezett már.

 Szúza területén a korábbi településrendszert – ahol minden falu nagyjából egyforma jelentőségű volt – lassanként felváltotta egy háromszintű településhálózat. Ez azt jelenti, hogy voltak egyszerű falvak, voltak kisebb jelentőségű központok és magasabb szintű központok. Az itteni erdős-hegyes vidéken létrejött a protoelámi kultúra, amit könnyen lehet, hogy az Éden területéről ide vándorolt káiniták alakítottak ki.

Protoelámi írás [a kép forrása:

A protoelámi írás nagy hasonlóságot mutat az indus-völgyi írással [a kép forrása: https://kripto.blog.hu/2014/06/05/az_indus-volgyi_es_az_elami_irasok]
 Az Indus völgyébe bevándorlók érkeztek Ny és D felől. Az új népek földművelő és fém-feldolgozó népek voltak. Úgy tűnik, hogy békésen beolvadtak a helyiek közé. Az Indus-völgy népei is kereskedelmet folytattak, mind Ny-i, mind K-i irányban. A kereskedelmi útvonalak mentén nagy városok kezdtek el kialakulni.

I.e. 3900 – 3800

A Jütland-fsz. (Dánia) területén is megkezdődött a földművelés.

I.e. 3800 – 3700

 Szusziána DK-i részén a protoelámi kultúra népe egy sötét bőrű nép volt.

I.e. 3700 – 3600

Kréta fővárosában, Knósszoszban már téglát, nyomott kerámiát és szöveteket is készítettek. Sokszobás házakban éltek.
 
I.e. 3600 – 3500

A Brit-szigeten megkezdődött a West Kennet Long Barrow megépítése. Ez egy kb. 100 m hosszú temetkezési domb, aminek egyik végén a belsejében 5 cellát alakítottak ki. A domb végén található a homokkő-homlokzatos bejárat. Ez egy folyosóra nyílik, ahonnan két oldalra két-két cella helyezkedik el kereszthajóként, majd a folyosó végén található az ötödik cella. A cellákban a régészek sok harangedényt találtak.

West Kennet Long Barrow felülnézetből [a kép forrása: https://www.youtube.com/watch?v=hqbsozERZ8A]

West Kennet Long Barrow - a bejáratnál [a kép forrása:

West Kennet Long Barrow - a folyosó [a kép forrása: http://bitaboutbritain.com/west-kennet-long-barrow/]

West Kennet Long Barrow - az egyik cella [a kép forrása: http://hauntedwiltshire.blogspot.com/2009/01/west-kennet-long-barrow.html]

West Kennet Long Barrow - kilátás [a kép forrása: http://www.stoneseeker.net/Gallery]
 A Máltán élő nép is volt már annyira fejlett és együttműködő, hogy monumentális kőtemplomokat tudjon emelni. Ezek legkorábbi példája a Ggantija. Az „alvó istennő”-nek, vagy „fekvő istennő”-nek nevezett agyagfigura származik innen.

A máltai Ggantija maradványai [a kép forrása:
 
A máltai Ggantija maradványai [a kép forrása: https://www.tes.com/lessons/HYTw8DxKfURncA/ggantija-malta]
 Krétán a knósszosziak elkezdtek bronz fejszéket készíteni.

A fejszéknek, avagy kettős baltáknak is volt szimbolikus jelentőségük. Jelképezték a meghaló és újjászülető Holdat, ezáltal a halált és a születést (termékenységet). Sok jel utal arra, hogy a kettősbaltát kapcsolatba hozták a viharral is, ami - a régiek hite szerint - a Holdtól függ: Holdforudlókon zápornak, zivatarnak kell lenni. S ezek után szinte már természetes, hogy a balta a Bikát is szimbolizálta (sok korabeli bika-alakú kettősbalta is bizonyítja ezt, ahol a két éles rész felel meg a Bika két szarvának).

Kettősbalta [a kép forrása:

 A Nílus melletti Nehen (még más néven) már egy – ismeretlen nevű – állam fővárosa volt. Itt a legősibb típusú vallási elemeket fedezték fel a régészek; az ún. ba-tisztelet elemeit. „Ba” a lelket, isteni minőséget jelenti.

 Ázsia nyugati részén, a Bug-, a Dnyeszter- és az Urál-folyók vidékén a jamna-kultúra jelent meg. Ennek népe földvárakat épített, vadászott, pásztorkodott és néha földet művelt és ún. kurgánokba temetkezett. A kurgánok halomsírok voltak. Magát, az okkerrel borított holttestet egy gödörsírba helyezték. Ezt nem töltötték föl, csak lefedték, s erre emelték a halmot.

 Közép-Ázsiában a botaji-kultúra már háziasította a lovat is. A nagyobb állatok (ló, szarvasmarha) segítségével megkönnyítették maguknak mind a földművelést, mind az áruszállítást és közlekedést. Már ismerték a zablát és a kumiszt*.


*Kumisz: Erjesztett lótej
 


 
Emlékszem az előző életeimre…

 Kezdetben az árukat, amiket vásárba vittünk, egy szánra pakoltuk föl, amit aztán marha, vagy ló segítségével vontattunk. A ló gyengébb volt, az erős, zömök marháknak nagyobb hasznát vettük. Aztán egy szép napon egy kereskedő hozott haza egy olyan szánt, ami gurulni tudott. Mint kiderült, kerék volt a neve annak a négy szerkezetnek, amin gurult, s az ilyen guruló szánt kocsinak nevezték el ott, ahol feltalálták.

 Amikor az első kocsi megjelent a falunkban és látták az emberek, hogy milyen félelmetesen gyors tud lenni, sokan megijedtek tőle. Az anyák nem engedték közelébe a gyerekeiket – azok csak titokban kíváncsiskodhattak. 

 Aztán az évek során egyre többen látták, hogy mennyivel jobban, kényelmesebben használható ez a szerkezet, mennyivel hatékonyabb, mint a régi, hagyományos szánok. Sokkal gyorsabban el tudják vele juttatni áruikat a piacokra.

 A bölcsek egy idő után már hiába mondták, hogy mire ez a nagy rohanás, hova vezet ez a felgyorsult világ, nem lesz ennek jó vége… Hogy bezzeg régen, az ő idejükben még kocsi nélkül is mindent megoldottak – de ezek a mai fiatalok már elkényelmesedtek. Ezek már nem hajlandóak megerőltetni magukat szán-húzással, ezeknek már kocsi kell. 

 Végül pár évtized leforgása alatt minden családnak lett kocsija, amit sokkal könnyebb volt vontatni, a lovak is könnyen elbírta. S mivel a ló gyorsabb állat, mint a marha, az is divatba jött. Persze nem mintha muszáj lett volna úgy rohanni, de a kereskedők mégiscsak örültek neki, amikor egy hónapos utat fél hónap alatt meg tudtak tenni, s vagy több időt tölthettek a családjukkal, vagy több fordulót tudtak megtenni friss árukkal, mint korábban, így rövidebb idő alatt nagyobb bevételre tehettek szert.



--> Vihető régészeti lelet-ihletésű kézművek itt: https://www.alkotokboltja.hu/Shop/index/27279

--> Kövess facebook-on is: https://www.facebook.com/Bezzeg-r%C3%A9gen-338544310331985/?modal=admin_todo_tour


44. Elmúlik a járvány, szünetelnek a nagy háborúk [i.e. 430-420]

ÉSZAK-NYUGAT-EURÓPA Nagyjából ebben az időben - talán klimatikus okok miatt - kezdtek a mai Németország területéről északabbra; Skandináviáb...